Kamenná dýha

 Popisek

 

 

 Kamenná dýha je tenký plátek kamene z různých hornin na podkladech ze skelných vláken.

 Výhodou kamenné dýhy je nízká hmotnost a velmi dekorativní vzhled.

 Kamennou dýhu lze ze zadní strany prosvítít.

 Kamenná dýha najde uplatnění v interiéru,ale po impregnaci i v exteriéru.

 Použití.:obklad fasád,nábytek,interiérové stěny,sprchové kouty atd.
 

 

Nabízené varianty 

 

 Průsvitné dýhy

 

 

 

                       Více >

 

lightbox Neprůsvitné dýhy

 

 

 

                       Více >

  

 

 

 

Lepení kamenné dýhy formou obkladu

 

Co je to kamenná dýha?

Kamenná dýha je nový užitkový a vysoce estetický ohebný materiál, který se používá ve stavebnictví, v nábytkářském průmyslu i v jiných průmyslových odvětvích, kde je vyžadována unikátní úroveň designu, založená na přirozené kráse kamene. Lícová strana je výhradně kamenný materiál (různé druhy křemenců nebo břidlic), které jsou speciální technologií s vysokým podílem ruční práce nalepeny na podkladové nosné vrstvě, která je složená ze skelného vlákna a polyesterové pryskyřice. Síla kamenné vrstvy je závislá na druhu použitého kamene a pohybuje se v rozmezí 1-4 mm, síla podkladové vrstvy je 1-2 mm. Kamenná dýha se vyrábí z masivních kamenných bloků, které se těží ve vybraných kamenolomech po celém světě. Jde o výhradně  přírodní materiál a proto barevnost a struktura jednotlivých kusů nemůže být stejná a může vykazovat jisté rozdíly. Hmotnost se pohybuje od 1,2 - 1,7 kg/m2, proto je tento materiál velmi vhodný i tam, kde nemůžeme nosnou konstrukci zatěžovat silnými kamennými deskami o hmotnosti od 45 kg/m2 a více. Rozměry kamenných dýh jsou standardně 120x60cm. Na objednávku lze dodat dýhy o rozměrech až 120x240 cm.

 

1.) Výběr materiálu a manipulace

Materiál vybíráme dle zbarvení s ohledem na druh fixace a kvalitu kamene podle předpokládané aplikace. Pro místa s větší zátěží a frekvencí použití vybíráme ze skupiny křemenů, pro místa s nízkou zátěží vybíráme ze skupiny břidlic. Křemeny jsou tvrdší, lesklé s výraznějšími reliéfy. Břidlice jsou měkčí s nízkými a tenčími lupeny (vrstvami) reliéfu.                                                                                                                                           Schopnost ohybu při aplikaci výrazně zvýšíme, pokud materiál zahřejeme např. sušičem na vlasy anebo jej stačí položit na radiátor. Tepelná odolnost pryskyřice je do 80°C kontaktní teploty.  Manipulace s tímto materiálem je velice jednoduchá a fyzicky nenáročná. Jeden kus kamenné folie váží kolem 1,2 kg, dle druhu horniny, tudíž v jednom balení lze přenést i desítky kusů a tyto převézt i osobním vozem. Převézt v kombíku např. 200m2 není žádný problém. Na převoz 200m2 jakéhokoliv jiného kamenného obkladu by bylo potřeba nákladní auto s hydraulickou rukou a mnoho fyzicky náročné práce a skladovacího prostoru.                                                       Před vlastním lepením doporučujeme rozložit jednotlivé pláty kamenné dýhy tzv. nasucho na podlahu a popř.sestavit a označit jednotlivé pláty tak, jak budou na sebe navazoavat.

 

2.) Řezání

Dlouhé přesné řezy provádíme na formátovací stolové kotoučové pile, anebo ruční kotoučovou pilou pro stolářskou práci, anebo řezačkou kamene s vodící lištou. Pro řezání křemenů je vhodné použít diamantový kotouč. Řezání břidličných folií je o mnoho jednodušší, lze použít i běžné kotouče na dřevo/lamino s jemnějším zubem, které se na měkké břidlici nezatupí. S řezáním kamenných folií na formátovací pile si lehce poradí každý stolař nebo i jiný řemeslník. Pro hobby řezání a přířezy na místě lepení lze použít oscilační multifunční nástroj s násadou pilky v tvaru půlměsíce (na laminát a kovy) nebo standardní flexibilní rozbrušovačku s kotoučem na řezání kamene nebo keramických obkladů. Při řezání používejte ochranné pracovní pomůcky, včetně respirační roušky! Kamenné folie a dýhy řežeme ze strany fixační pryskyřice (rubová strana). Krátké řezy do 20cm lze provádět i technickým ulamovacím nožem, delší řezy provádíme oscilační pilkou (součást setu oscilační brusky). Oscilační pilkou lze lehce vyřezat i jakékoliv otvory pro vypínače, zásuvky, fitinky, prostupy trubek, atd...Hranu řezu jemně přebrousíme oscilační bruskou nebo ručně brusným papírem podle potřeby. Formátování kam. folií a dýh je možné i pomocí ručních nůžek na plech. Kvalita a přesnost střihu záleží na kvalitě nůžek a orientaci střihu  (pravé, levé, rovné), ale i zkušenosti a zručnosti pracovníka. Pro lepší vzhled spojů v rozích zbrousíme řezy v místě spoje na obou protikusech folie v úhlu 45° (tzv. Jolly nebo kamenická hrana). Zvlášť je třeba dbát na pravidlo dvakrát měř a jednou řež, především při vyměřování prostupů k zásuvkám apod. Zde je pečlivost na místě, plánovaný otvor si vyznačte obyčejnou tužkou a vyvrtejte tenké otvory v rozích nákresu, které propojíte z rubové strany spojovacími řezy, a tím vznikne vymezený otvor.

 

3.) Lepení

Použití lepidel se liší v závislosti na prostředí, ve kterém se bude kamenná dýha instalovat. Je vhodnější použít konstrukční PUR lepidla, která po vytvrzení zůstávají elastičtější a snesou velké výkyvy teplot. Mohou se také použít speciální stavební lepidla např. Mapei – Elastorapid, Duoflex, Keraquick s latexem, od  Soudalu např. Gold Power, Soudal Profi Bond, Soudal FIX ALL HT. Výběr lepidla konzultujte s prodávajícím podle druhu aplikace. Jiné lepidlo je vhodné pro nalepení kam. folie na dveře, jiné pro nalepení ve sprchovém koutu, jiné na zeď v obýváku, jiné na umakart, jiné na strop a pod. Vyvarujeme se výběru lepidel pro obklady na cementové bázi!  Pryskyřice se chová jako nesavý materiál, tudíž by na ní cementové lepidlo nedrželo. Vybíráme lepidla, která mohou lepit různé savé a nesavé povrchy včetně laminátu jako nesavého povrchu. Lepidlo tedy vybíráme buď pro kombinaci nesavý/nesavý, anebo savý/nesavý, podle povrchu kde chceme kam. folii nalepit. Doporučujeme použít nestékavá lepidla, obvykle dostupná v kartuších. Vhodná konstrukční lepidla má ve své nabídce mnoho běžně dostupných značek, např. MAPEI, SOUDAL, DEN BRAVEN, atd...                                                                                                                                                       Před nanesením lepidla je třeba lepenou stranu důkladně očistit, popř.odmastit. Pozor – jemný prach, který se může objevovat na lepené (rubové) straně, působí jako separátor!  Startovací místo lepení na stěně, čili vertikálu a horizontálu si předem vyznačíme obyč. tužkou podle vodováhy. Lepidlo nanášíme z kyblíku či kartuše na podklad, na který chceme lepit, kde toto lepidlo následně vtíravým pohybem roztáhneme po celé lepené ploše zubovou stěrkou (zuby 4-5mm). Potom na zadní stranu kamenné folie naneseme velmi tenkou vrstvu lepidla a rozetřeme gumoplastovou nebo ocelovou stěrkou bez zubů na 1-2 mm síly, směrem od okrajů ke středu folie. Folii s naneseným lepidlem přiložíme a přitlačíme na určené místo rukama, případně mírně dotlačíme gumovým válečkem. Nanášení lepidla a samotné lepení je to nejjednodušší v celém procesu realizace a zvládne to téměř každý. Příslušné lepidlo si můžete zakoupit i v naší provozovně přímo s kam. foliemi. Prodávající vám poradí, které lepidlo je pro vaši aplikaci nejvhodnější, díky vlastním zkušenostem z mnoha realizací. Jednotlivé díly lepíme vedle sebe na doraz bez spáry anebo za pomoci obkladačských klínků či křížků na spáru. Pokud se nám při přitlačení dílců na stěnu ve spoji vytlačí přebývající lepidlo, otřeme ho hned pečlivě vlhkým hadříkem, čímž se zbavíme pozdější přebytečné práce.                                                                                                                                                      

                                                                                                                                                                                    4.) Impregnace (volitelně)

Impregnace na kámen slouží jako uzavírač kamene, aby byl povrch kamene chráněn před vnějšími vlivy, vodou, nečistotami, atd. Pro impregnaci povrchu horniny používáme nano impregnaci (obvykle čirá nebo bílá kapalina). Impregnaci vybíráme dle požadavku na další vzhled povrchu kamene, čili pro zachování původní barvy, anebo ztmavení, či zvýšení kontrastu. Některé impregnace se nanášejí válečkem nebo štětcem, náročnější stříkáním. Doporučujeme postupovat dle návodů jednotlivých dodavatelů (výrobců) impregnací uvedené obvykle na obalu výrobku. Nejlepší je vyzkoušet účinek impregnace na kousku kam. folie, abychom viděli, jak na námi vybraný kámen účinkuje. V naší provozovně lze objednat za poplatek materiál již naformátovaný, včetně provedení impregnace.

 

       

 

   AKČNÍ PRODUKTY   VYBRANÉ REFERENCE     RYCHLÝ KONTAKT

 

Kamenné panely "Z"

 

                                                    Zobrazit více

 

FIT FOODIE RESTAURANT

 

                                                   Zobrazit více

 

                      DUDA-stone, s.r.o.

                      Zahradní 1215

                      763 02 Zlín

 

                     +420 777 770 788

 

                         duda@dudastone.cz

O nás > Kamenná dýha >